Zdravi i sretni psi mogu se tijekom života suočiti s brojnim bolestima, od kojih se mnoge mogu spriječiti odgovarajućom brigom i predostrožnošću. U ovom blog postu pregledat ćemo najčešće bolesti pasa i metode prevencije, s posebnim naglaskom na područja kao što su prehrana, cijepljenje i važnost redovitih veterinarskih pregleda.

 

1) Problemi s kožom

Problemi s kožom, poput alergija, ekcema i infekcija, česti su kod pasa i mogu biti uzrokovani različitim faktorima, uključujući alergije na hranu, okolišne alergene (poput peluda, prašine) i iritacije uzrokovane parazitima (buhe, krpelji). Koža zahvaćenih pasa često je crvena, svrbežna i upaljena, što povećava rizik od infekcija. Ključ prevencije i liječenja je identifikacija i obrada uzroka, što može uključivati posebne dijete, stvaranje okruženja bez alergena i redovite tretmane protiv parazita. Adekvatna prehrana ključna je jer može pomoći u smanjenju alergijskih reakcija kod pasa s osjetljivom kožom i podržava zdravlje kože. Međutim, ako paraziti uzrokuju iritaciju kože, esencijalno je često kupanje i medicinsko liječenje.

 

2) Probavni problemi

Probavni problemi su široko rasprostranjeni među psima i mogu se manifestirati u različitim oblicima, kao što su proljev, zatvor, plinovi i nadutost. Ti simptomi često su povezani s prehranom, alergijama na hranu ili intolerancijom, kao i poremećajem ravnoteže crijevne flore. Ključ održavanja zdravlja probavnog sustava je prehrana koja je uravnotežena, sadrži visokokvalitetne proteine, vlakna i minimalizira alergene sastojke. Takve specifične prehrambene potrebe mogu zadovoljiti proizvodi poput hipoalergenih proizvoda CricksyDog, koji mogu pomoći u očuvanju zdravlja probavnog sustava, smanjiti rizik od proljeva i drugih probavnih smetnji te poboljšati opće blagostanje. Uvijek je dobro imati kod kuće probiotike i Bolus Adstringens za slučaj hitnosti.

 

3) Parazitske infekcije

Parazitske infekcije, poput onih uzrokovanih buhama, krpeljima i komarcima, mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme kod pasa. Ti paraziti mogu prenositi bolesti kao što su Lymeova bolest, ehrlihioza i srčani crv. Ključ prevencije je redoviti i odgovarajući antiparazitni tretman, poput spot-on kapi, žvakajućih tableta ili ogrlica, kao i redovito čišćenje i tretiranje okoline, poput ležišta i igrališta psa. Takve mjere mogu smanjiti rizik od infekcije i zaštititi zdravlje naših ljubimaca. Nažalost, hladne zime više nisu uobičajene, stoga je neophodno tijekom cijele godine štititi se od krpelja i komaraca.

 

4) Srčani crv

Iznimno je važno govoriti o ovome. Još je važnije da zaraženi psi što prije dobiju odgovarajuće liječenje. Srčani crv je ozbiljno stanje uzrokovano parazitom Dirofilaria immitis, koji se prenosi ubodom zaraženog komarca. Larve parazita ulaze u krvotok psa nakon uboda, gdje se razvijaju i konačno migriraju u srce i plućne arterije, gdje postaju odrasli crvi. Ako se bolest otkrije na vrijeme, u ranoj fazi, potpuni oporavak je realan. U tom slučaju, poželjno je liječiti zaraženog psa sporim metodama. Ako su se već razvili odrasli crvi, to obično ukazuje na simptome poput kašlja, što može ukazivati na zatajenje srca i pluća. Stoga je važno usmjeriti se na prevenciju. Prevencija srčanog crva uključuje zaštitu od komaraca i redovite, od strane veterinara propisane, preventivne tretmane protiv srčanog crva. Ti tretmani mogu pomoći spriječiti razvoj parazita i ozbiljne zdravstvene probleme.

 

5) Kennel kašalj

Kennel kašalj je gornja respiratorna infekcija koja se brzo širi među psima, posebno u gužvama, kao što su parkovi za pse i pansioni. Može ga uzrokovati kombinacija virusa i bakterija i brzo se širi slinom. Simptomi uključuju suhi, lajav kašalj koji može izazvati gušenje ili povraćanje. Postoji cjepivo i lijek koji se kapaju u nos protiv kennel kašlja.

 

Rješenja

Najvažnije je težiti prevenciji u svim područjima. To uključuje redovite veterinarske posjete, zaštitu od parazita i, ne manje važno, odgovarajuću prehranu.

 

1) Redovite veterinarske kontrole

Redovite veterinarske kontrole omogućavaju rano dijagnosticiranje i brzo liječenje, što povećava šanse za ozdravljenje. To može uključivati rutinska cijepljenja, antiparazitne tretmane i preventivne preglede. U mladoj dobi preporučuje se obaviti opću provjeru otprilike jednom godišnje. Dok u starijoj dobi, barem svakih šest mjeseci, ako ne i češće. Time se mogu otkriti ozbiljni problemi na vrijeme.

 

2) Cijepljenje

Cijepljenja igraju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja pasa, sprječavajući mnoge ozbiljne, često smrtonosne bolesti. Obvezna cijepljenja uključuju cjepivo protiv bjesnoće, koje štiti ne samo zdravlje psa već i ljudsko zdravlje. To se mora davati psu svake godine. Također, obvezno je godišnje cijepljenje protiv kombiniranih bolesti, koje pruža zaštitu od brojnih bolesti. Među njima su parvovirus, hepatitis, parainfluenza i leptospiroza. Ova cjepiva pomažu u sprječavanju većine virusnih i bakterijskih infekcija koje mogu uzrokovati ozbiljne bolesti kod pasa. Osim toga, postoje i visoko preporučena cjepiva. Ako vaš pas često posjećuje pseće zajednice, parkove ili boravi u pansionu, vrijedi razmotriti zaštitu protiv kašlja pansiona. Veterinari mogu predložiti individualni plan cijepljenja, uzimajući u obzir dob psa, način života i okolišne rizike.

 

3) Prehrana

Odgovarajuća prehrana temelj je očuvanja zdravlja pasa. Uravnotežena prehrana bogata hranjivim tvarima, koja sadrži potrebne vitamine i minerale, neophodna je za prevenciju bolesti. Proizvodi CricksyDog, na primjer, posebno su razvijeni kako bi podržali zdravlje i dobrobit naših ljubimaca.

 

Zaključak

Za prevenciju najčešćih bolesti pasa važna je svjesna briga koja uključuje odgovarajuću prehranu, redovite veterinarske kontrole, učinkovite strategije protiv parazita i sveobuhvatan program cijepljenja. S navedenim metodama prevencije možemo osigurati da naši psi žive dug, zdrav i sretan život.

Možda će vas zanimati i sljedeći članci:

Neovisno provjereno
764 recenzije